Azure i Storage – zarządzanie danymi

Zarządzanie zawartością danych w blobach w Azure jest kluczowe do utrzymywania porządku. PowerShell jest jak najbardziej odpowiednim narzędziem do takich operacji ackzolwiek jeśli zależy Ci na czasie, aby przejrzeć sto dysków to PowerShell może stać się uciążliwy i mało pomocy. Poniżej przedstawię aplikacje, które mogą nam pomóc w szybkim i efektywnym zarządzaniem danymi przechowywanymi w Azure.

Microsoft Azure Storage Explorer, producent Microsoft: http://storageexplorer.com/

Od wydania ulepszonej wersji mogę stwierdzić, że jest to najlepsze narzędzie do pracy z dyskami w chmurze. Możliwość zalogowania się danymi chmurowywi jest zaletą (w poprzedniej wesrji nie było to dostępne), a następnie zobaczymy wszystkie storage-y i bloby w dostępnej subskrypcji. Minusem aplikacji jest długi czas ładowania danych i wyświetlania zawartości blobów.

image

 

Azure Explorer, producent: Cerebrata: http://www.cerebrata.com/products/azure-explorer/introduction

Azure Explorer jest to darmową alternatywą programu: CloudXplorer (http://clumsyleaf.com/products/cloudxplorer). W porównaniu do aplikacji Microsoftu nie możemy się zalogować danymi chmurowymi tylko każdy stroage trzeba dodać osobno poprzez podanie nazwy i access key-a. Przeglądanie zawartosci blobów odbywa się bardzo szybko.

image

Visual Studio, producent: Microsoft wersja free Express: https://www.visualstudio.com/en-us/downloads/download-visual-studio-vs.aspx

Być może nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale chciałem przedstawić Vistual Studio jako altrenatywę dla programów, które są wyłącznie przeznaczenia przeglądania storage-ów. Visual Studio wciąż dopracowuje wyświetlanie zasobów chmurowych przez co zawsze może nas coś zaskoczyć po aktualizacji. W odróznieniu od wspomnianych wyżej aplikacji Visual Studio wyswietli nam wszystkie utworzone zasoby w subskrypcji.

image

image

Podsumowując: wszystkie wyżej wspomniane aplikacje są przydane do pracy z Azure i oferują podobne możliwości. Zapraszam do testów i wyrażania swojej opinii!